Testy skórne punktowe

Najpopularniejsze, najszybsze i stosunkowo tanie testy.
Już po około 20 minutach możemy mieć wstępny wynik. 

Testy alergiczne skórne wykrywają alergie skórne ale służą również do diagnozy alergii pokarmowych, alergii na kurz, sierść, pleśń.




Metodyka wykonywania testów skórnych punktowych

Punktowe testy skórne wykonywane w celu oznaczenia alergii  są bezpieczne i  łatwe w przeprowadzeniu, jednak w niektórych przypadkach ich czułość może być niewielka. Główną zasadą działania testów skórnych alergicznych jest kontakt skóry z alergenem. Jeśli  dany czynnik alergizuje, pojawia się na skórze stan zapalny.

Jak wygląda badanie:

  • Specjalnie przygotowany alergen, w formie płynnej, punktowo nakłada się na skórę pacjenta, w przerwach co około 3 cm, jednak nie więcej niż 20 punktów ( jak na zdjęciu powyżej)
  • Następnie specjalną igłą lub nożykiem do testów punktowych przesuwa się alergen po skórze, tak by przedostał się do wierzchnich warstw skóry (bez wywołania krwawienia).
  • Czas reakcji skóry na alergen wynosi od 15 do 20 minut.
  • Jeśli w miejscu nałożenia alergenu powstanie bąbel lub/ i rumień oznacza to, że zaszła reakcja alergiczna. Jej siłę ocenia się poprzez rozmiar bąbla, im większy tym reakcja jest silniejsza.

Przygotowanie do badania

Przed wykonaniem testów skórnych  zabronione jest przyjmowanie:

  • wapna (24 godziny przed badaniem)
  • leków antyalergicznych przeciwhistaminowych ( 7 dni przed badaniem)
  • kortykosterydów ( 4 tygodnie przed badaniem)

W dniu, w którym przeprowadzane są testy niewskazane jest również wykonywanie wysiłku fizycznego. Zalecenia te obejmują również dzieci.   

Leki inhalacyjne (wziewne i donosowe) oraz kremy pielęgnacyjne nie mają wpływu na wynik testu .


Wyniki

Wyniki testów są znane w ciągu 20-30 minut.