ASTMA - DIAGNOZA-LECZENIE

 
ASTMA  to przewlekły proces zapalny   oskrzeli o zmiennym i dynamicznym przebiegu.
Charakteryzuje się różnorodnymi i nawracającymi objawami, zwężeniem dróg oddechowych i skurczem oskrzeli, które utrudniają przepływ powietrza do płuc ( definicja GINA- Global Initiative for Astma - niezależna międzynarodowa grupa ekspertów) 
Charakterystyczne objawy ASTMY to świszczący oddech, duszność, uczucie ucisku w klatce piersiowej i kaszel o zmiennej częstości i nasileniu, którym towarzyszy zmienna obturacja (zwężenie dróg oddechowych). Objawy są różne o różnym nasileniu u różnych pacjentów. U wielu z nas astma rozwija się " w ukryciu" stopniowo, niezauważenie ograniczając  możliwości oddechowe co bardzo wpływa na nasz komfort życia. W przypadku większości pacjentów chorobę udaje się dobrze kontrolować choć objawy mogą pojawiać się ponownie nagle albo powoli narastać. 
W Poradni Alergologicznej, dzięki  wsparciu środków z Unii Europejskiej,  posiadamy ultra nowoczesne, unikalne w skali regionu urządzenia,  które pozwalają nam postawić szybką diagnozę,  ocenić stan chorego a także  co bardzo ważne, zweryfikować i kontrolować  prowadzone leczenie.
Znaleźliśmy się na zupełnie nowym poziomie opieki nad pacjentami z chorobami obturacyjnymi płuc. Widzimy, że możemy pomóc a rezultaty  jakie osiągamy niech podsumuje opinia jednej z naszych pacjentek:  
"Miła , sympatyczna pani doktor. Bardzo mi pomogła , dobrała odpowiednio leki , odpukać nie mam męczących i duszących ataków astmy :). Mogę biegać , jeździć rowerem i szaleć :) "

nasza broń do walki z astmą

Analizator tlenku azotu FeNO+

Nowoczesne i nieinwazyjne badanie służące określeniu stanu zapalnego układu oddechowego, głównie w astmie.



Resmon™ PRO V3

Nowa Technika Oscylacji Wymuszonych ( FOT)

Resmon Pro V3 wykorzystuje technike oscylacji wymuszonych (FOT) do pomiaru właściwosci mechanicznych płuc i dróg oddechowych.

SPIROMETRIA

Badanie czynnościowe układu oddechowego







co jeszcze warto wiedzieć na  TEMAT ASTMY *

JAK ROZPOZNAĆ  ASTMĘ 

Astmę rozpoznaje się na podstawie charakterystycznych objawów takich jak:
  • kaszel
  • świsty podczas oddychania
  • ucisk w klatce piersiowej
  • duszność
Objawy te mają zmienna częstość  i nasilenie, dlatego też ustalenie prawidłowego rozpoznania astmy jest w wielu przypadkach utrudnione. Bardzo omocne są tu posiadane w Poradni Alergologicznej urządzenia.

Jakie czynniki mogą powodować nasilenie objawów astmy

ALERGENY

SUBSTANCJE DRAŻNIĄCE

INNE CZYNNIKI

Pyłki traw, drzew, chwastów

Silne zapachy/ perfumy

Przeziębienie/ infekcje wirusowe

Żywność i dodatki do żywności

Dym tytoniowy

Choroba refluksowa (zgaga)

Pleśń przenoszona przez powietrze

Dym z drewna/ kominka

Wysiłek fizyczny

Łupież i ślina zwierząt

Aerozole

Leki

Roztocza kurzu

 

Zimne powietrze


Jakie są dostępne metody leczenia astmy oskrzelowej?

Tradycyjnie astmę leczy się przy użyciu dwóch rodzajów leków:Leki doraźne- przyjmowane w celu zmniejszenia objawów. Szybko przynoszą ulgę, rozszerzając oskrzela w chwili wystąpienia duszności. Nie działają one jednak na podstawową przyczynę astmy - stan zapalny, toczący się w oskrzelach.
Wiele osób z astmą nadmiernie polega na lekach doraźnych zapominając, że najważniejsze w leczeniu astmy jest leczenie stany zapalnego.
Leki kontrolujące przebieg choroby- które powinny być stosowane regularnie, niezależnie od tego czy  objawy astmy występują, czy też nie. Leki z tej grupy mają za zadanie zmniejszyć stan zapalny oskrzeli oraz jego następstwa, a co za tym idzie poprawić jakość życia chorego na  astmę. 
W określonej grupie chorych na astmę wytyczne  oraz eksperci rekomendują jako najskuteczniejszą opcję leczenia trzecią grupę leków- leki łączone, zawierające w składzie lek, który działa zarówno na objawy choroby, jak również lek działający na podstawową przyczynę astmy - stan zapalny.



JAK STOSOWAĆ INHALATOR

* na podstawie  Global Initiative for Asthma ( GINA) pod adresem www. ginaasthma.org oraz materiałów AstraZeneca Pharma Poland Sp. z o.o.