Testy pokarmowe z krwi

Testy pokarmowe z krwi są sposobem na prawidłowe zdiagnozowanie alergii i nietolerancji pokarmowych. Testy te zazwyczaj mają postać tak zwanych paneli pokarmowych. Mogą one obejmować analizę różnych alergenów - ich liczba i rodzaj zależne są od konkretnego testu. Dostępne są więc podstawowe panele zawierające tylko produkty wywołujące nietolerancję najczęściej, jak i bardziej rozszerzone, pozwalające na analizę nietolerancji nawet kilkuset alergenów.

Badania wskazane są w szczególności dla osób:


  • z objawami często pojawiającymi się w przebiegu nietolerancji i alergii.
  • przypadku których występują wątpliwości co do rozpoznania - badania te są bardzo pomocne między innymi w rozróżnieniu nietolerancji IgG zależnych od alergii. Alergie i nietolerancje pożywienia są często ze sobą mylone, jednak są to dwie odrębne jednostki chorobowe.

Metodyka badania

Test alergiczny z krwi to cienki plastikowy pasek, na którym znajdują się specjalne membrany, pokryte   alergenami . Przed badaniem pasek jest całkowicie czysty. Podczas badania surowica pacjenta jest umieszczana na pasku. Jeśli pacjent cierpi na alergię, specyficzne przeciwciała łączą się z alergenami umieszczonymi na pasku. W dalszym etapie obróbki laboratoryjnej za pomocą   odczynników przeciwciała z krwi pacjenta wiązane są z  alergenem i  obrazowane w postaci prążków. Intensywność ich wybarwienia jest  oceniana w specjalnie przygotowanym programie komputerowym. Pojawienie się tych prążków świadczy o obecności przeciwciał i w większości przypadków o alergii. Im ciemniejszy prążek tym więcej przeciwciał.

Jak przygotować się do badania

Testy z krwi przeprowadza się bez wcześniejszego specjalnego przygotowania. Nie trzeba być na czczo. Można spożywać posiłki nawet bezpośrednio przed badaniem.  Co najważniejsze nie trzeba odstawiać leków antyhistaminowych.

Jak odczytać wynik

Nie zalecamy samodzielnego odczytywania wyników testów.Każdy wynik badania na alergię z krwi powinien być oceniony przez specjalistę, który weźmie pod uwagę także historię choroby pacjenta oraz występujące objawy.