Wodorowe testy oddechowe

GASTROLYZER GASTRO+

uwaga wodorowe testy oddechowe odbywają się  do południa. Trwają około 3 godzin. 
Testy są poprzedzone 3-4 dniową dietą
rejestracja na testy pod nr telefonu 604 78 02 78

Co to jest wodorowy test oddechowy?

Wodorowy test oddechowy (WTO) umożliwia wykrywanie nietolerancji pokarmowych oraz  zespołu rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO- /aktualności).
Polega na monitorowaniu zawartości wodoru w wydychanym powietrzu. Gaz ten pojawia się na skutek fermentacji bakteryjnej zachodzącej w jelitach i jest zjawiskiem prawidłowym. Jednakże w przypadku zaburzeń trawienia i wchłaniania niektórych składników (np. cukrów) albo w wyniku tzw. przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim może dojść do wzmożonej fermentacji w przewodzie pokarmowym. Co z kolei jest powodem wzdęć i bólów brzucha, biegunek lub uczucia dyskomfortu w obrębie układu pokarmowego.

Opis badania

Badanie przeprowadza się z zastosowaniem urządzenia Gastrolyzer Gastro+ i jest bardzo proste. Badanie polega na pobieraniu próbek powietrza wydychanego przez pacjenta w specjalny aparat, który następnie podaje zawartość wodoru w wydychanym powietrzu. Pierwszy pomiar wykonuje się na czczo, kolejne po wypiciu określonego substratu rozpuszczonego w wodzie (np. laktozy, laktulozy, fruktozy, sorbitolu, ksylitolu, glukozy)  zależnie od wskazań i zlecenia lekarskiego. Pomiary powtarza się kilkukrotnie w 20-minutowych odstępach czasu. Łącznie badanie trwa 3h.