SIBO- zaburzenie spowodowane nadmiernym rozrostem flory bakteryjnej w obrębie jelita cienkiego (z ang. SIBO – small intestinal bacterial overgrowth).
Przyczyna – nie do końca poznana. Zespół SIBO do niedawna był rzadko rozpoznawany choć dziś znamy coraz więcej czynników odpowiedzialnych za jego wywoływanie.
W zespole SIBO mogą występować patologie dwojakiego rodzaju :
Możliwe przyczyny SIBO to między innymi:
Objawy zespołu SIBO
Objawy zespołu SIBO są mało charakterystyczne. Można je mylnie przypisać wielu innym jednostkom chorobowym, co biorąc pod uwagę wciąż mało upowszechnioną wiedzę na temat SIBO, często ma miejsce.
Najczęściej spotykane objawy:
Rozpoznanie:
Jedną z metod diagnozy SIBO są wodorowe testy oddechowe (/gastrolyzer-gastro ). Metoda stosunkowo prosta, szybka i tania.
W trakcie testu mierzony jest wydzielany przez bakterie wodór w wydychanym powietrzu. Gaz ten jest produkowany przez bakterie w jelicie cienkim. To właśnie te bakterie odpowiedzialne są między innymi za wzdęcia czy inne dolegliwości układu pokarmowego.
Do testu należy się odpowiednio przygotować. Kilka dni wcześniej należy wprowadzić odpowiednią dietę. Opis procesu przygotowującego do badania dostępny jest tu: /gastrolyzer-gastro
Leczenie SIBO
SIBO leczy się odpowiednio dobraną antybiotykoterapią. Jest to metoda skuteczna i dość szybka (2-3 tygodnie). Wybór antybiotyków jest dość ograniczony, gdyż musi to być preparat, który działa bezpośrednio w jelitach a nie jest wchłaniany do krwioobiegu. Leczenie musi być prowadzone na zlecenie i pod kontrolą lekarza.