Zima to najlepszy czas na rozpoczęcie odczulania.  

Skuteczne leczenie - pomiędzy sezonami pylenia.

 

Zimą praktycznie w powietrzu brak pyłków. Alergicy ( nieuczuleni na roztocza)  mogą wreszcie swobodnie oddychać, znikną katar, oczy przestały być zaczerwienione. Jednak przypomnijmy sobie jak męczyliśmy się na wiosnę, i w trakcie lata i pamiętajmy , że jeśli jesteśmy uczuleni to niestety  wraz z nastaniem wiosny objawy uczulenia   powrócą. Czasem silniejsze, czasem słabsze ale powrócą :-(

Do niepokojących objawów , które mogą sygnalizować alergię zaliczamy  te, które występują po kontakcie z alergenem np. z pyłkami drzew, traw, chwastów. Pojawiają się wówczas między innymi, takie  objawy  jak cieknący katar, kichanie, zatkany nos, łzawiące i czerwone oczy, kaszel, problemy z oddychaniem- objawy,   występujące w okresie pylenia uczulającej nas rośliny.

Aby mieć pewność, że to alergia należy wykonać testy.

W przypadku alergii sezonowej immunoterapię czyli odczulanie można rozpocząć jedynie pomiędzy okresami pylenia. Nie warto czekać na powrót wiosny, bo wtedy będzie już za późno - immunoterapię trzeba będzie odłożyć na kolejny rok co tylko oznacza „przekichany” kolejny sezon.

Jedną z dostępnych dziś   metod leczenia jest immunoterapia alergenowa.

Działa ona na przyczynę alergii a nie tylko na jej objawy. Kuracja immunologiczna jest co prawda długotrwała, bo szczepionkę trzeba przyjmować od 3 do 5 lat, jednak warto, bo jej pozytywne efekty będziemy odczuwać przez wiele kolejnych lat. Odczulanie wyraźnie zmniejsza, a nawet likwiduje objawy alergii, znacznie ogranicza przyjmowanie leków przeciwalergicznych, zapobiega rozwojowi astmy i zmniejsza ryzyko kolejnych uczuleń. Prowadzi do wyraźnej i trwałej poprawy jakości życia.

Decyzja, czy odczulanie jest właściwą dla nas metodą leczenia, podejmuje alergolog. Starszą metodą odczulania są szczepionki podawane w postaci zastrzyków, nowszą, równie skuteczną i bardziej bezpieczną, są szczepionki podjęzykowe w formie kropel podawanych pod język. Odczulanie podjęzykowe to przyjazna pacjentowi forma immunoterapii, popularna w wielu krajach Europy.

Szczepionka podjęzykowa przyjmowana jest przez pacjenta samodzielnie w domu, wymaga systematyczności (krople lub tabletki przyjmujemy codziennie).

Ważnym kryterium branym pod uwagę przy wyborze metody odczulania dla dzieci jest stres, jaki z pewnością wiąże się z podawanymi co miesiąc zastrzykami. W przypadku metody podjęzykowej aplikacja leku jest bezbolesna, prosta i nieinwazyjna.

 

Substancje wyzwalające reakcje nadwrażliwości pokarmowej

Po spożyciu pokarmów oprócz klasycznych reakcji IgE- zależnych, mogą wystąpić również reakcje IgE- niezależne lub niealergiczne. Wywołują je nie tylko substancje dodatkowo oznaczone symbolem E, ale również salicylany, aminy biogenne ( przede wszystkim histamina, ponadto tyramina, fenyletylamina), kwas benzoesowy i nikiel.

Występują one w pokarmach naturalnie lub powstają w przebiegu ich obróbki, przechowywania, pod wpływem mikroorganizmów lub w trakcie naturalnego procesu starzenia.

W przeciwieństwie do substancji E ich obecność w pokarmach nie jest podawana na opakowaniu. Stanowią więc ukryte niebezpieczeństwo dla pacjentów z nadwrażliwością pokarmową.

Poniżej do pobrania znajduje się lista, która powinna pomóc pacjentom z nadwrażliwością pokarmową w celu ustalenia pokarmów, których należy unikać lub spożywać w ograniczonej ilości. 

Występowanie substancji wyzwalających w pokarmach, nie jest stałe, stwierdza się również istotne wahania ich zawartości. Lista powstała w oparciu o ulotkę firmy Allergopharma- Nexter Sp. z o.o. Stan informacji styczeń 2008

Substancje wyzwalajace reakcje nadwrazliwosci pokarmowej.pdf
Alergeny reagujące krzyżowo
Do reakcji krzyżowych dochodzi często pomiędzy pyłkami i pokarmami.
Dzięki pokrewieństwu biochemicznemu różnych substancji, nawet pierwszy kontakt z odpowiednim alergenem krzyżowym może u alergika wyzwolić reakcji alergiczne. W takich przypadkach mówi się o "reakcji krzyżowej".
Na przykład osoba uczulona na pyłek brzozy, która jesienią (poza sezonem pylenia) toleruje czekoladę, w okresie pylenia brzozy po spożyciu tej samej czekolady doznaje reakcji alergicznej na zawarte w niej śladowe ilości alergenów orzechów. 
Poniżej do POBRANIA znajduje się lista zawierająca przegląd najważniejszych alergenów reagujących krzyżowo. Oczywiście lista ta nie jest pełna i będzie musiała być w przyszłości, wraz z pojawianiem się nowych informacji, uzupełniana. Lista została opracowana na podstawie ulotki informacyjnej Firmy Allergopharma GmbH& Co.KG


Alergeny reagujace krzyzowo.pdf
 

ASTMA OSKRZELOWA

Poniżej materiał przygotowany przez Firmę Astra Zeneca w oparciu o najnowsze wytyczne GINA- niezależnej organizacji założonej przez Światową Organizację Zdrowia oraz National Heart Lung and Blood Institute, której celem jest podnoszenie świadomości na temat astmy